Wpływ koronawirusa na sposób prowadzenia biznesu

 • 23 kwietnia 2020
 • Kamil Widur

Pandemia koronawirusa znacząco przekłada się na gospodarkę każdego kraju. Tysiące osób traci pracę, a wiele firm z dnia na dzień przestaje istnieć. Ten czas stawia nowe wyzwania przed właścicielami wszystkich biznesów. Musimy jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, czy prowadzimy restaurację, zakład kosmetyczny, czy też inną działalność, obecność w internecie stała się kluczowa.

Obecne straty

Pomimo wprowadzonej kolejnej odsłony Tarczy antykryzysowej, nadal wiele firm, boryka się z szeregiem trudności finansowych. Według danych wśród najbardziej stratnych branży należy wskazać:

 • Hotele i pozostałe miejsca noclegowe
 • Biura podróży
 • Restauracje
 • Siłownie
 • Strefy SPA
 • Zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne.

Oczywiście w dobie pandemii COVID-19, praktycznie każda branża ucierpiała. Jednak nie brakuje firm, które pomimo kryzysu, zdecydowały się dalej świadczyć swoje usługi, jednak w nieco innej formie.

Alternatywa dla punktów stacjonarnych

Wprowadzone obostrzenia sprawiają, że wiele sklepów stacjonarnych nie może świadczyć swoich usług na dotychczasowych warunkach. Mowa na przykład o małych butikach odzieżowych, salonach piękności, kwiaciarniach, czy wyspach znajdujących się w centrach handlowych. Jak zatem w takiej sytuacji radzą sobie przedsiębiorcy? Poniżej kilka cenny wskazówek.

Sprzedaż w internecie

Pomimo zamknięcia wielu sklepów, potrzeby konsumentów praktycznie nie uległy zmianom. Nadal chcemy kupować produkty spożywcze, odzieżowe, czy chemię. Dalej korzystamy z usług ekspertów, tylko w nieco innej rzeczywistości. O ile sprzedaż stacjonarna w wielu przypadkach nie jest możliwa, o tyle sprzedaż internetowa, jest obecnie najlepszą alternatywą.

Coraz więcej osób ogłasza listy swoich produktów na stronach internetowych lub za pośrednictwem social mediów, oferujący przy tym bezpieczny dowóz pod drzwi klienta. Między innymi dzięki sprzedaży internetowej na nowo swoje usługi zaczęło świadczyć wiele kwiaciarni, czy salonów kosmetycznych, które dowożą do klientów kosmetyki.

Przebranżowienie

Wielu przedsiębiorców decyduje się również na przebranżowienie albo dosprzedaż dodatkowych usług lub produktów, na które w danej chwili panuje popyt. Za sprawą tego rozwiązania wiele sklepów z tekstyliami rozpoczęło produkcję maseczek, a firmy posiadające drukarki 3D oferują profesjonalne przyłbice.

Jak zacząć sprzedaż w internecie?

Wizytówką każdej firmy jest aktywna i profesjonalna strona internetowa. Obecnie zdecydowanie częściej klienci poszukują konkretnych rozwiązać w sieci, dlatego tak ważna jest również jej treść.

Co powinna posiadać dobra strona internetowa?

Wbrew pozorom dla wielu klientów, wygląd oraz jakość strony, jest jednym z najważniejszych parametrów podczas dokonywania zakupów, czy poszukiwania konkretnych usług. Niestety mimo to, wiele firm nadal posiada witryny, które na przestrzeni lat w żadnym stopniu się nie zmieniły. Ponadto bardzo często posiadają nieaktualny numer lub niedziałające podstrony. Co powinno zatem znaleźć się na dobrej stronie internetowej:

Rozpoznanie zabezpieczonej certyfikatem SSL witryny jest bardzo proste. Podczas połączenia ze stroną internetową można zauważyć elementy takie jak:

 • identyfikacja wizualna dopasowana do danej marki,
 • ciekawy content,
 • atrakcyjne treści graficzne,
 • teksty SEO,
 • regulaminy.

Oczywiście wytycznych tych jest więcej, jednak ich szczegóły powinny zostać ustalone z indywidualnie z wykonawcą, który buduje naszą stronę.

Obecna sytuacja wywołana przez koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się na to, aby nieco odświeżyć swoją stronę lub zbudować ją na nowo. Coraz bardziej popularne stały się również proste sklepy internetowe, które synchronizowane są z dotychczasową stroną. Najważniejszą cechą jest jednak to, aby nasza witryna była dopasowana do urządzeń mobilnych, z których korzysta większa część internautów. Z tego względu budowę strony, warto zlecić profesjonalistom.