Śledzenie źródeł ruchu dla analityki: Wprowadzenie UTM tagów

 • 26 lipca 2023
 • Blogelist

UTM (Urchin Tracking Module) tagi to fragmenty dodawane do adresów URL w celu śledzenia źródła ruchu na stronie internetowej. Pozwalają one na analizę skuteczności różnych źródeł promocji online, takich jak kampanie reklamowe, newslettery oraz posty na mediach społecznościowych. Tagi mogą być używane również do optymalizacji strony i sprawdzenia, które elementy działają.

Struktura UTM tagów

Struktura UTM tagów składa się z następujących Paramentrów:

 • utm_source – Określa źródło, z którego pochodzi odwiedzający. Może to być nazwa witryny, platformy społecznościowej, kampanii reklamowej, newslettera, itp. np. utm_source=Facebook lub utm_source=newsletter,
 • utm_medium – Wskazuje środek przekazu, który przyciągnął odwiedzającego. Oznacza to kanał, za pośrednictwem którego został udostępniony link. Np. utm_medium=cpc lub utm_medium=email,
 • utm_campaign – Pozwala na oznaczenie konkretnej kampanii marketingowej, w ramach której link został umieszczony. To umożliwia łatwiejszą identyfikację skuteczności danej kampanii. Np. utm_campaign=sezonletni lub utm_campaign=sezonzima,
 • utm_term – Opcjonalny parametr, który jest często używany w kampaniach reklamowych typu PPC (Pay-Per-Click). Pozwala na określenie konkretnego słowa kluczowego, które skierowało odwiedzającego na stronę. Np. utm_term=nocleg,
 • utm_content – Ten parametr pozwala na określenie różnych wariantów treści, które są testowane w ramach tej samej kampanii. Jest szczególnie użyteczny przy A/B testingu i personalizacji treści. Np. utm_content=cta_button lub utm_content=sidebar_banner.

Przykład pełnego UTM tagu:
https://www.blogelist.com/travel/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=sezonletni&utm_term=nocleg&utm_content=icon

Nasz ruch do TravelBloga pochodzi z Newslettera, i z e-maila. Jest to element kampanii sezonu letniego w turystyce. Zainteresował czytelnika nocleg i nacisnął na ikonę w mailu.

Jak działa śledzenie UTM

Jak widzimy na na przykładzie powyżej. UTM dodawane są do linków w formie parametrów. Wszystko co jest po znaku zapytania jest w stanie nasza strona odczytać. Zdarza się, że w ten sposób jest przekazywany parametr np. z informacją. który artykuł powinien być wyświetlony.

Przekazaliśmy pewne parametry, ale co dalej? Dalej musimy mieć mechanizm, który odczyta te parametry i dalej z nimi coś zrobi. W ramach naszej serii w pierwszym odcinku zintegrowaliśmy naszego bloga z Google Analytics. Jest to najpopularniejsze narzędzie do czytania UTM Tagów. I to od niego pochodzą. (A dokładniej od jego poprzednika)

Tagi UTM
Przykładowa informacja na realnych danych Blogelist.

Powyżej przykład: W pewnym okresie czasu 6 Użytkowników uruchomiło 10 sesji przy użyciu stopki na jednym z naszych blogów. (Można założyć, że zainteresowali się więcej jak jedną rzeczą w stopce.)

Korzyści z wykorzystania UTM tagów

Korzyści z korzystania z UTM Tagów jest mnóstwo, np.:

 • Dokładne śledzenie źródeł ruchu,
 • Optymalizacja strategii marketingowej,
 • A/B testing,
 • Łatwa integracja z narzędziami analitycznymi,
 • Dokładne obliczanie ROI.

My jednak skupimy się na jednym zastosowaniu poniżej. Będziemy chcieli monitorować ile osób korzysta z stopki w naszym portalu i jaką ma ona dla nas wartość. Będziemy mogli ocenić, czy warto w dalszym rozwoju projektów skupiać się na tym elemencie.

Błędy do unikania

Najważniejszym błędem jest nie stosowanie się do standardu lub mieszanie standardu. (W różny sposób opisywanie linków) W takim wypadku dane do narzędzia do analityki są wpisywane w różny sposób i ostatecznie trudno je porównać. Tracimy przewagę, którą dzięki temu machizmowi dostajemy. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie i trzymanie się standardu (nawet jak własnego) w tworzeniu kolejnych linków.

Praktyczne zastosowanie – Modyfikujemy stopkę “OneYearChallengeProject”

Zmodyfikujmy teraz stopkę bloga OneYearChallenge project, by zawierał linki z utm tagami. Podobnie jak posiadają je TravelBlog. Ponieważ jesteśmy leniwi i chcemy mieć pewność, ze forma linka będzie taka sama wszędzie skopiujemy link z TravelBloga.

Tagi UTM

A oto jak wygląda ten link:

https://www.blogelist.com/travel/resources/booking/?utm_source=TravelBlog&utm_medium=referral&utm_campaign=pagefooter

W tym wypadku:

 • utm_source jest TravelBlog. Czyli kliknięcie pochodzi z stopki TravelBloga.
 • utm_medium jest referral.
 • utm_campaign jest pagefooter. Czyli Stopka strony.

Wklejamy link do edytora w naszej stronie docelowej. Jedyne co zmieniamy to “utm_source”. Wpisujemy nowe pochodzenie ruchu.

Tagi UTM

Wykonujemy to samo ćwiczenie dla pozostałych linków. Nasza stopka jest gotowa:

Tagi UTM

Podsumowanie:

W tym artykule poznaliśmy temat tagów UTM. Poznaliśmy ich strukturę, korzyści, jak działają. Poznaliśmy podstawowy błąd. Na koniec wspólnie zmodyfikowaliśmy stopkę bloga OneYearChallengeProject, korzystając z wiedzy o podstawowym błędzie, skopiowaliśmy przykład z innej strony (TravelBlog) gdzie było już to gotowe i zmodyfikowaliśmy pod nasze zastosowanie. Wiemy już co to jest i potrafimy zastosować. Czy są alternatywy? Do czego jeszcze przydadzą się nam takie linki? Obserwujcie tą serie by dowiedzieć się więcej.Jest to wspólna seria publikacji artykułów na dwóch blogach. Na blogu Sower w języku Polskim, oraz w języku Angielskim na Blogelist

Wersja w języku Angielskim jest dostępna tutaj.