Sklep Internetowy
Jak zacząć sprzedaż w sieci?

  • 24 lipca 2020
  • Kamil Widur

Chcesz założyć własny sklep internetowy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz specyfikację działania branży e-commerce.

Dlaczego warto mieć swój sklep online?

Posiadanie sklepu internetowego niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy, są zdecydowanie niższe koszty jego utrzymania. Właściciele tradycyjnych sklepów stacjonarnych co miesiąc ponoszą niemałe wydatki związane z wynajmem lokalu. Innym atutem jest możliwość szybkiego dotarcia do nowych klientów, co z kolei w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia uzyskiwanych przychodów.

Planując założenie własnego sklepu online, w pierwszej kolejności należy skupić się oczywiście na rodzaj branży, w której będziesz działał. Prościej rzecz ujmując, chodzi o produkty, które znajdą się w ofercie sprzedażowej sklepu. Mogą to być między innymi produkty kosmetyczne, artykuły papiernicze, odzież bądź samodzielnie tworzona biżuteria. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych preferencji. W momencie, kiedy już ustalimy kwestię asortymentu naszego sklepu, to wówczas warto przeprowadzić skrupulatną analizę rynku oraz konkurencji.

Jaki model rozliczeniowy e-commerce wybrać?

Kolejnym etapem zakładania własnego sklepu internetowego jest wybór odpowiedniego modelu rozliczeniowego. Tutaj do wyboru mamy dwa rodzaje, które różnią się od siebie sposobem płatności. Mowa oczywiście o platformach sklepowych w abonamencie oraz sklepach tworzonych w ramach jednorazowej płatności. Zatem, które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej? Na to pytanie z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie te opcje posiadają swoje plusy i minusy. W przypadku platform, z których korzystamy w ramach abonamentu, mamy o wiele niższe miesięczne opłaty, jednak sklep finalnie nie należy do nas. Z kolei sklepy internetowe tworzone zgodnie z naszymi indywidualnymi wymaganiami stanowią jednorazowy wyższy koszt, jednak nabieramy do nich pełnych praw, co sprawia, że stają się naszą własnością. Zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć wszelkie za i przeciw.

Nazwa sklepu internetowego i hosting

Wybierając nazwę dla sklepu e-commerce, należy przede wszystkim upewnić się, czy owa nazwa nie została już wcześniej wykorzystana, a tym samym istnieje wolna do rejestracji domena. Jeśli swoją ofertę kierujesz wyłącznie do klientów z Polski, to wtedy należy wybrać domenę z końcówką “.pl”.

Teraz skupimy się na doborze właściwego hostingu, czyli serwera pod sklep internetowy. O tę kwestię nie muszą się martwić osoby, które zdecydowały się na opłatę abonamentową, w przeciwnej sytuacji należy pamiętać o wykupieniu hostingu. Umieszczenie sklepu internetowego na odpowiednim serwerze umożliwi klientom dokonywania wygodnych zakupów o dowolnej porze dnia i nocy. Dobry hosting to taki, który posiada nieograniczony transfer danych, dzięki temu strona sklepu online będzie działała szybko i bez zarzutu.

Nie zapomnij o swoich klientach

Niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu, podstawą jego funkcjonowania są oczywiście sami nabywcy, czyli osoby zamawiające produkty bądź usługi. Bez nich żaden sklep internetowy nie ma szansy przetrwać. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na współczesne trendy w zachowaniach konsumentów, którzy w ostatnim czasie chętniej korzystają z rozwiązań mobilnych. Co to oznacza w praktyce? Klienci sklepów internetowych coraz częściej dokonują zakupów z poziomu swojego smartfonu. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto zadbać o wersję mobilną strony, co umożliwi potencjalnym klientom robienie wygodnych zakupów z różnego rodzaju urządzeń. Najlepiej, aby strona w wersji mobilnej przygotowana została w technologii RWD – Responsive Web Design.

Podsumowując, proces zakładania dobrze prosperującego sklepu internetowego jest niezwykle czasochłonny. Co więcej, dla osób niedoświadczonych w branży e-commerce może on się wydawać bardzo skomplikowany, dlatego też w tym przypadku jednym z możliwie najlepszych i zarazem najkorzystniejszych rozwiązań, jest skorzystanie z pomocy doświadczonego w tym zakresie specjalisty.

Nasze doświadczenie oraz grono zadowolonych klientów sprawiają, że mogą być Państwo pewni, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!