Podstawy optymalizacji strony internetowej: Jak poprawić wydajność i szybkość ładowania

  • 27 września 2023
  • Kamil Widur

Optymalizacja strony internetowej jest bardzo ważnym aspektem, przede wszystkim szybkość ładowania strony jest kluczowa dla Użytkownika, każda sekunda dłuższego ładowania może spowodować, że nasz potencjalny Klient może wyjść z naszej strony. Kolejnym ważnym elementem jest wpływ na pozycję w wyszukiwarkach Google. Strony mniej wydajne będą się słabiej pozycjonować. Dlatego obowiązkowo należy dobrze zoptymalizować stronę internetową.

Odpowiedni hosting

Jeżeli wybierzemy słabo wydajny hosting, to nie pomoże nam nawet bardzo dobrze zoptymalizowana strona. Wszystko też zależy od naszej specyfikacji, jeśli ma być to prosta strona internetowa, to nie będzie konieczności kupowania hostingu typu VPS czy hosting dedykowany. Takie rozwiązania są dla serwisów, w których ten ruch jest zdecydowanie większy. W przypadku mniejszych stron, jak i tych większych, warto też zwrócić uwagę czy hosting jest na dysku SSD, a nie HDD. Nie tylko szybkość hostingu się liczy, ale również jego niezawodność.

Optymalizacja obrazów

Duże obrazy umieszczone na stronie mogą bardzo spowolnić ładowanie nasze strony, dlatego bardzo ważne jest, aby umieszczać na stronie zdjęcia w odpowiedniej wielkości. Stosownie dobrane wielkości zdjęć to nie wszystko, należy jeszcze je skompresować. Istnieje wiele narzędzi, które kompresują obrazy bez utraty jakości, ja korzystam z narzędzia online jakim jest compressor.io. Upewnij się jeszcze czy używasz odpowiednich formatów obrazów.

Minimalizacja kodu i plików CSS oraz JavaScript

Kolejnym aspektem naszej strony internetowej jest jego kod. Jeżeli na stronie mamy skomplikowany lub nieużywany kod, jest to wielki błąd, ponieważ spowalnia ładowanie się naszej strony. Dlatego kod, który nie pełni żadnej funkcji na naszej stronie jest do skasowania, a używany kompresujemy. Do kompresji kodu css i js polecam minifier.org, a do kodu html textfixer.com.

Korzystaj z CDN (Content Delivery Network)

Content Delivery Network (CDN) to sieć serwerów rozmieszczonych na całym świecie, dzięki czemu jest w stanie, dostarczyć treści z najbliższego serwera gdzie znajduje się Użytkownik. Zdecydowanie tu polecam cloudflare.com.

Wykorzystaj technologie cache

Ta technologia pozwoli na szybsze ładowanie strony Użytkownikom, którzy powracają na stronę. Dzieje się to przez to, że po wejściu na stronę Cache przechowuje kopię strony lub jej elementy na serwerze, lub urządzeniu, z którego wchodzi Użytkownik. Warunek jest taki, że należy wejść z tego samego urządzenia co poprzednio. W zależności też od ustawień cache czyszczą się po jakimś czasie.

Podsumowanie:

Powyższe przykłady optymalizacji strony to nie wszystko, ale warto zacząć właśnie od tych. Jeśli zaniedbałeś powyższe punkty, to na pewno Twoja strona powoli się ładuje, już po wdrożeniu zagadnień z tego artykułu Twoja strona nabierze wiatru w żagle i jej ładowanie będzie zdecydowanie szybsze. Optymalizacja strony internetowej to proces ciągły, więc należy ciągle pracować nad stroną, istnieje jeszcze więcej czynników, które wpływają na naszą stronę, w tym artykule wymieniłem tylko te najważniejsze.Jest to wspólna seria publikacji artykułów na dwóch blogach. Na blogu Sower w języku Polskim, oraz w języku Angielskim na Blogelist

Wersja w języku Angielskim jest dostępna tutaj.