HTTPS przed adresem strony internetowej – co oznacza ten skrót?

  • 28 sierpnia 2020
  • Kamil Widur

Serfując w Internecie zapewne nie raz napotkaliście skrót HTTPS i kłódeczkę przy adresie przeglądanej witryny. Czym jest to oznaczenie i czemu tak właściwie służy użytkownikom?

HTTPS (z ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) to protokół sieciowy, który stosowany jest dla zabezpieczenie połączeń internetowych. Znany jako certyfikat SSL, początkowo wykorzystywany był on wyłącznie na witrynach, na których dokonywano autoryzacji płatności czy też na serwerach pocztowych dla bezpiecznego logowania na kont e-mail. Obecnie protokół HTTPS wykorzystywany jest przez inne strony www, dzięki czemu pozwala na uwierzytelnianie serwerów, a także ochronę kont użytkowników Internetu, zapewniając bezpieczny sposób komunikacji między nimi.

Certyfikat SSL jest protokołem uniwersalnym, aby mogły korzystać z jego ochrony różne protokoły aplikacyjne jak HTTP, FTP czy telnet. Korzystając z HTTPS możemy zatem skutecznie szyfrować połączenia do poczty e-mail, serwerów czy stron WWW. Skuteczność tego rozwiązania zauważyć można chociażby przy zabezpieczaniu transakcji w bankowości online, w aukcjach internetowych czy różnorodnych systemach płatności dostępnych w sieci.

Jakie zalety ma certyfikat SSL (HTTPS)?

Korzystanie z certyfikatu SSL ma wiele zalet, a jego zastosowanie pomaga poprawić działanie każdej witryny na wielu płaszczyznach. Do najważniejszych argumentów przemawiających za skorzystaniem z protokołu HTTPS należą:

  • Certyfikat SSL to skuteczny sposób szyfrowania danych – dzięki wykorzystaniu HTTPS możemy skutecznie chronić przesyłane przez nas poufne informacje jak np. dane klientów sklepu internetowego, korespondencję poprzez formularze kontaktu, itp.
  • HTTPS to bezpieczeństwo użytkowników – ten niepozorny certyfikat pozwala zyskać pewność, że dane przekazywane np. podczas zakupów itp. działań nie trafią w niepowołane ręce, a co za tym idzie można w pełni zaufać naszej witrynie podczas jej użytkowania.
  • Zabezpieczenie zapewnia wiarygodność – instalacja certyfikatu SSL pozwala uwiarygodnić naszą stronę WWW.
  • Stosowanie SSL to wyznacznik jakości i prestiżu – firmy posiadając certyfikat SSL na swoich witrynach pokazują swoim odbiorcom, iż są godne zaufania i dbają o prawidłowe wdrożenie zasad bezpieczeństwa i poufności.
  • SSL czyni Twój biznes rozpoznawalnym – klienci widząc dbałość o zabezpieczenia widzą poważną firmę, której można zaufać.

Na czym polega działanie certyfikatu SSL?

Brak certyfikatu SSL na witrynie powoduje, że formularze, dane oraz inne rodzaje informacji przesyłane na serwer poprzez sieć Internet, mogą zostać łatwo przechwycone przez osoby postronne. Instalacja protokołu HTTPS pozwala na zaszyfrowanie wszelkich danych przesyłanych zarówno pomiędzy serwerem WWW jak i przeglądarką internetową, co zwyczajnie czyni witryną bezpieczną.

Certyfikat SSL wymaga instalacji dla każdej domeny osobno, dlatego też jeżeli dysponujemy kilkoma stronami WWW o różnych domenach, konieczne jest uzyskanie protokołu HTTPS dla każdej z nich. Po zainstalowaniu certyfikatu z sukcesem, nasza strona WWW zostaje objęta zabezpieczającym szyfrowaniem i w momencie nawiązywania połączenia przez przeglądarkę internetową, ustalone zostają algorytmy i klucze szyfrujące, wykorzystywane do zabezpieczania danych.

Po czym poznać, że strona WWW jest zabezpieczona protokołem HTTPS?

Rozpoznanie zabezpieczonej certyfikatem SSL witryny jest bardzo proste. Podczas połączenia ze stroną internetową można zauważyć elementy takie jak:

  • Przed adresem strony WWW znajduje się przedrostek “https://”,
  • W rogu pojawia się ikonka kłódki lub klucza.

Podsumowując, skorzystanie z opcji jakie oferuje certyfikat SSL (HTTPS) to cały szereg zalet, który pozwalają na skuteczne zabezpieczenie naszej witryny. Umieszczając swoją stronę WWW na naszych serwerach i w ramach naszych usług uzyskasz certyfikat SSL (HTTPS) zupełnie za darmo!